+380 (44) 492-94-14
Українська Англійська Німецька
Career

Міжнародні дорожні перевезення (T.I.R.)

TIR (Transport International Rout) в перекладі з французького і при повній розшифровці позначає міжнародні дорожні перевезення (МДП). Блакитна табличка з білим написом TIR є своєрідним пропуском на кордонах — міжнародною транзитною системою, яка спрощує і прискорює міжнародне перевезення вантажів.

Представлена в листопаді 1975 року Європейській економічній комісії (ЕЕК) ООН Конвенція МДП, що набрала чинності в 1978 році, до цих пір залишається одній з найбільш дієвих міжнародних транспортних конвенцій і фактично єдиною універсальною системою транзиту. Ця конвенція сприяла спрощенню міжнародних транспортних перевезень взагалі і автомобільних перевезень зокрема, навіть в самих малорозвинених регіонах. В даний час до Конвенциі МДП 1975 років вже приєдналося 56 країн світу. Вона включає всі сучасні вимоги, які стосуються змішаних перевезень і технологій їх проведення. Крім того, постійно враховуються технічні нововведення і вводяться зміни в митні і транспортні правила.

Своєрідним сертифікатом на право безперешкодних перевезень служать книжки МДП. Табличка TIR є лише нагляднимпізнавальним знаком для контролюючих органів. Таку табличку міг би зробити кожен, тому і митниця, і прикордонники перевірять не лише написи на борту, але і наявність документів, тобто книжок МДП.

Про успіх цієї транзитної системи можна судити і по кількості книжок МДП (перевізники ще їх називають «карнетамі»), що видаються щорік. Так, якщо в 1952 році було видано трохи більше 3 000 книжок, то в 70-х і 80-х роках попит на них вже був в межах 500-900 тисяч в рік. А до середини 90-х, у зв'язку з розширенням економічних зв'язків між Східною і Західною Європою і збільшенням об'єму міжнародних автомобільних перевезень, що послідувало, число транспортних операцій з використанням книжок МДП перевищило 2 мільйони в рік. В Україні кількість виданих книжок МДП також зростає — 1998 року їх було видано більше 100 тисяч.

Щоб українські перевізники могли включитися в систему міжнародних дорожних перевезень і отримати книжку МДП, їм спершу потрібно стати членом Асоціації міжнародних автоперевізників України (АСМАП України). АСМАП переймає на себе гарантії, що покривають відповідальність за транспортні операції, вироблені відповідно до Конвенції 1975 років.